Code Week 2019

9 października 2019r.w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Kodowania w sali widowiskowej Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej odbyło się wielkie święto programowania, czyli impreza dla nauczycieli i uczniów z miejskich szkół. Code Week ma na celu zachęcanie obywateli Europy do zdobywania wiedzy na temat technologii oraz łączenie społeczności i organizacji, które mogą pomóc w nauce kodowania.

Ciekawe warsztaty dla przybyłych gości prowadzili nauczyciele z naszej szkoły, pracownicy PCEN w Tarnobrzegu oraz założycielki nowo otwartego w ŚDK "iClubu Andor"   w Tarnobrzegu. W trakcie spotkania uczniowie wykonywali zadania związane z nauką kodowania. Programowali sposób przejazdu robotów przez ułożone uprzednio trasy. Uczestniczyli w grach logicznych takich jak "Programowanie z Krabem" i "Złapmy Lwa", rozwiązywali łamigłówki i zadania z użyciem kolorowych kubeczków. Niektórzy poznawali tajniki kryptologii poprzez kodowanie własnych imion w języku japońskim, alfabetem Morse'a, szyfrem Cesara i "maszyną kodującą" za co w nagrodę dostawali wydrukowane na drukarce 3D figurki sowy. Uczniowie próbowali swoich sił w projektowaniu przestrzennym tworząc proste figury przestrzenne lub korzystając z programu umożliwiającego przejście z projektu 2D (tradycyjny rysunek płaski) na 3D (rysunek przestrzenny).  Wszyscy przybyli goście poznali sposób działania drukarki Banach3D i długopisów 3D firmy EiSystem. Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu pomagali młodszym uczniom programować w języku Baltie, Scratch i Python. Uczniowie najstarszych klas SP4 pokazywali działanie mBotów.  Są to roboty edukacyjne STEAM dla początkujących, które sprawiają, że nauczanie i uczenie się programowania robotów jest proste i przyjemne. Za pomocą tylko śrubokręta, instrukcji krok po kroku i harmonogramu nauki dzieci mogą zbudować robota od zera i doświadczyć radości z tworzenia.

Zorganizowane przedsięwzięcie miało na celu promocję rozwijania kompetencji związanych z myśleniem obliczeniowym, nauką programowania oraz lepsze poznanie cyfrowego świata. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz lokalne media ITV Wisła, Radio Leliwa i Echo Dnia. Uczestnikami imprezy byli nauczyciele i uczniowie z SP 4, SP 3 i SP 10 Tarnobrzeg. Sponsorem wydarzenia było Wydawnictwo EiSystem w Poznaniu i iClub AnDor z Tarnobrzegu.

Zdjęcia - https://photos.app.goo.gl/Rt3NqYjsJnRKPdmz7

Film - https://itvwisla.tv/europejski-tydzien-kodowania-codeweek-w-tarnobrzegu/?fbclid=IwAR3dJe33yWiPlTqml0udHDxslXZmo_lz2qDgR7fgRKAxsYg1CJTClYOBZi0