Search

Information

List do dzieci i młodzieży z okazji ferii zimowych

Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak

List do dzieci i młodzieży
z okazji ferii zimowych

 

Szanowni i Kochani

już za kilka dni rozpoczynają się ferie zimowe, na które z pewnością czekaliście z niecierpliwością. Wierzę, że ten wspaniały, beztroski czas dostarczy Wam pozytywnych wrażeń i niezapomnianych przygód, a do szkoły wrócicie wypoczęci, pełni energii oraz zapału do pracy.

Niektórzy z Was wyjadą z rodzicami, na zimowisko czy do dziadków, a inni pozostaną w domu. Niezależnie od tego, jakie macie plany, rozejrzyjcie się wokół – możecie robić wiele wspaniałych rzeczy, bez względu na to, gdzie spędzicie ten wyjątkowy czas. Pamiętajcie, że nawet jeśli nigdzie nie wyjeżdżacie, nie warto zamykać się w czterech ścianach. Bez komputera, tabletu i smartfona można znakomicie zagospodarować wolne dni. Jak najpełniej wykorzystajcie te dwa tygodnie – bawcie się i spędzajcie miłe chwile w rodzinnym gronie i otoczeniu przyjaciół. Ferie to czas dedykowany specjalnie Wam, dlatego korzystajcie z niego jak najpełniej – bądźcie beztroscy i zrelaksowani!

Podczas wycieczek, spacerów czy zabaw na zewnątrz, a także w domu pamiętajcie o bezpieczeństwie. Wspaniale jest korzystać z uroków zimy – śniegu i mrozu – ale trzeba to robić z rozwagą. Uważajcie na rzeki, jeziora, stawy czy rowy, które pozornie wyglądają na świetne lodowisko. Takie miejsca są dużym zagrożeniem dla Waszego zdrowia i życia. Przestrzegam Was przed niebezpieczną zabawą, ponieważ niestety co roku dochodzi do wielu tragicznych zdarzeń z udziałem dzieci. Jeśli chcecie wybrać się na ślizgawkę, wybierzcie specjalnie przygotowane do tego celu lodowisko, które jest chronione bacznym okiem dorosłych.

Nie zapominajcie o odpowiedzialności. Jesteście młodzi i całe życie jeszcze przed Wami – dlatego pamiętajcie, aby w te wolne dni nie nawiązywać kontaktu z nieznajomymi, którzy mogą namawiać Was do sięgnięcia po różnego rodzaju niebezpieczne substancje, czy używki. Zawsze macie prawo powiedzieć stanowcze „nie” i w takich sytuacjach gorąco Was do tego zachęcam. Proszę – bądźcie za siebie nawzajem odpowiedzialni, a ferie na pewno dostarczą Wam wiele radości.

Gdybyście potrzebowali pomocy, pamiętajcie o numerze 800 12 12 12, Waszym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Pracujący tu psychologowie wysłuchają Was i pomogą rozwiązać problemy, z którymi sobie nie radzicie. Jeśli tylko zdarzy się sytuacja, która Was zaniepokoi, bez obaw alarmujcie dorosłych – rodziców, opiekunów czy wychowawców. To wyraz dojrzałości i troski o drugiego człowieka.

Z pozdrowieniami
Wasz Rzecznik,
Marek Michalak

 

Szanowni Państwo,

w imieniu Rzecznika Praw Dziecka, Pana Marka Michalaka przekazujemy list okolicznościowy skierowany do dzieci i młodzieży, z okazji ferii zimowych. Rzecznik Praw Dziecka będzie wdzięczny za jego upowszechnienie.

Możesz również pobrać list w wersji PDF -
Pobierz

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2017

20 listopada to Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W naszej szkole w tym roku obchodziliśmy go w następujący sposób. W młodszych klasach odbywały się zajęcia poświęcone prawom dziecka. Starsze klasy miały do realizacji aż trzy zadania: list o prawach dziecka, prezentacja multimedialna oraz zaprezentowanie wylosowanego prawa. W dniu 22 listopada 2017r. odbyły się apele na których uczniowie pokazywali jak rozumieją poszczególne prawa. Pedagog szkolny przybliżyła postać wielkiej przyjaciółki dzieci - Ireny Sendlerowej, która, z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, będzie patronem roku 2018.

18 października: Dzień Godności

- Pamiętajmy i uczmy od najmłodszych lat, że każdy człowiek maprzyrodzoną i niezbywalną godność, która jest źródłem jego praw iwolności – przekonuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

18 października w całej Polsce pod honorowym patronatem RPD obchodzonyjest Dzień Godności.

Światowy Dzień Godności powstał w 2006 roku i obchodzony jest w trzecią środępaździernika. Dzień ten jest symbolicznym ukoronowaniem działań na rzeczgodności i ma przypominać o tym, że szacunek przysługuje każdemu.

- Godnośćczłowieka nie jest uzależniona od stopnia wykształcenia, od posiadanej wiedzy czyumiejętności, jest wartością przynależną każdemu, niezależnie od wieku, koloruskóry, kraju pochodzenia, czy wyznawanych wartości – podkreśla Marek Michalak.

W ubiegłym roku w obchodach Dnia Godności uczestniczyło ponad milion dzieci w79 krajach. W projekcie od 8 lat aktywnie uczestniczy również Polska, gdzie za jegoorganizację odpowiada Global Dignity Poland. Od 2015 działania stowarzyszeniaobjęte są honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka.

Wzorem poprzednich lat tego dnia tysiące wolontariuszy wyruszy do szkół, abyporozmawiać z młodzieżą na temat godności i jej wartości. Od 2008 roku DzieńGodności zawitał już do blisko 500 polskich szkół i tym samym tysiące młodych ludzimiało okazję rozmawiać o godności.

Podziękowanie

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Szkole podstawowej Nr 4 w Tarnobrzegu

W dniach 21 do 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Wychowawcy klas starszych przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat praw dziecka. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali scenki nt. wybranych praw dziecka oraz ilustrowali wybrane przez siebie prawa. Efektem ich pracy była wystawa pt. „Prawa dziecka oczami dzieci”. Wychowawcy klas młodszych również dołączyli się do akcji przeprowadzając lekcje na temat praw dziecka. Uczniowie świetlicy w ten dzień zapoznali sie z wybranymi prawami dziecka i najlbliże im prawo zilustrowali.

Została przygotowana gazetka informacyjna dla uczniów i rodziców.

Odbył się również konkurs wiedzy o prawach dziecka „Znam swoje prawa”. Chętni uczniowie klas 4-6 rozwiązywali testsprawdzający wiedzę na temat Konwencji Praw Dziecka. Zostały przyznane I, II i III miejsce.

Na zakończenie tygodnia przedstawiciele Samorząu Uczniowskiego przeprowadzili sondę na tema Praw Dziecka. Zadawali uczniom dwa pytania : Czy potrafisz wymienić trzy prawa dziecka? oraz Jakie prawo dziecka jest dla Ciebie najważniejsze? W wyniku przeprowadzonej sondy wiemy, że uczniowie potrafią wymienić przynajmniej trzy prawa dziecka. Za najważniejsze dla siebie uznali prawo do edukacji.

Dzięki przeprowadzonym działaniom wiemy, że nasi uczniowie znają swoje prawa i sami ich przestrzegają.

 

Rzecznik Praw ucznia

Ewa Górska

 

Additional information