Światowy Dzień Godności

Od 2009 roku w trzecią środę października jest organizowany Światowy Dzień Godności, którego inicjatorem jest ruch Global Dignity. Po raz pierwszy do tej akcji włączyła się nasza szkoła. Podjętym działaniom przyświecało hasło: "Różni, ale równi". W klasach odbyły się warsztaty, prezentacje multimedialne, wykonano plakaty. Uczniowie klas młodszych oraz uczniowie świetlicy wykonywali prace plastyczne.

Światowy Dzień Godności przypomina o tym, że szacunek i godne życie przysługuje każdemu człowiekowi. Uczniom uświadomiono, że utracić godność można wtedy, gdy ktoś nas znieważa słownie i fizycznie. Jest też druga strona medalu. Zachowując się niegodnie, sami siebie pozbawiamy godności. Warto zawsze mówić o szacunku, godności i o zasadach kulturalnego zachowania się. Pojawiło się ponadto hasło "stop hejtowi". Na lekcjach wychowawczych omówiono problemu wszechobecnego hejtu : "Nikt nie ma prawa wyśmiewać lub poniżać drugiej osoby  z jakiekolwiek powodu".
          Światowy Dzień Godności przyczynił się w dużej mierze do uświadomienia sobie ważnego aspektu naszego życia. Należy mieć nadzieję, że wpłynie to na poprawę naszych zachowań. Warto przypominać wszystkim naszym uczniom o szacunku, koleżeństwie i tolerancji.