"W karate najpierw jest technika, a później jej zastosowanie."

Uczniowie klas III i  IV trenujący od niedawna te  sztuki walki  już odnoszą sukcesy:

• w zawodach karate KIHON -  I miejsce zajął Michał Watras z klasy IV a,  a III miejsce Oskar Pietrzak z klasy IV a
  • W XIV Mistrzostwach Podkarpacia w Krośnie Michał Watras zajął I miejsce w Kumite (kategoria lekka),
  • w zawodach karate KUMITE w Pilżnie w dniu 1.04.2011r. i  w Warszawie w dniu 10 marca 2012r.  III miejsce zajął Michał Watras z IV a.
  • Maciej Grabski z klasy Va zdobył II miejsce w Mistrzostwach Polski w Olkuszu
  • Kacper Soboń z klasy III c zdobył II miejsce w Mistrzostwach Podkarpacia w walkach  karate

Na zdjęciu Michał prezentuje swoje puchary

Pewnie zastanawiacie się co to za walki. Oto kilka informacji na ten temat.

Kihon to trening technik podstawowych. Podobnie jak dom buduje sie od fundamentów, nie zaś od komina, tak w karate, aby przejść do walki, trzeba najpierw poznać podstawy. Na kihon składają się postawy (dachi), pozycje rąk (kamae-te), pchnięcia (tsuki), uderzenia (uchi), bloki (uke), nakrycia (tensho), kopnięcia (keri), techniki obrotowe (kaiten-waza), techniki z wyskoku (tobi-waza), podcięcia (kari), rzuty (nage).

Postawy i pozycje karate różnią się od tych jakich używamy w życiu codziennym. Są określone przez możliwości jakie zawiera dana technika i są ściśle uzależnione od jej wymagań. Wiele klasycznych postaw używanych w treningu przeznaczonych jest do budowania siły nóg i dolnych partii ciała. Warto nadmienić, iż większość klasycznych postaw stosowanych w kihon nie nadaje się praktycznie do walki. W kumite używa się tylko postaw najmocniejszych, tych, które zapewniają maksymalną rownowagę i pozwalają na szybkie poruszanie się.

Pięść stanowi najważniejsza powierzchnię uderzeniowa w japońskim karate. Dużą wagę należy przykładać do nauki prawidłowego zaciskania pięści. Nieprawidłowo zaciśnięta pięść, grozi uszkodzeniem ręki podczas uderzania w worek czy w walce. Charakterystyczną cechą karate jest używanie nóg, jako środka walki, która jest dużo silniejsza od ramienia. Przyjmuje się, że noga posiada trzy razy większa moc niż ramię.

Karateka musi troszczyć się o swoje ciało, gdyż staje sie ono dla niego środkiem walki. A metodą, która zmienia pięści i stopy w środek walki jest właśnie kihon.