"NIE! DLA MENINGOKOKÓW"

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły z klasy III  p. Ewy Lipskiej zostali nagrodzeni w konkursie plastycznym pt. "Nie! Dla Meningokoków" ogłoszonym przez Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Rzeszowie. Nagrodzeni uczniowie to: Mateusz Bartoszek, Filip Babiński, Wiktoria Rak, Ola Sabat, Robert Lipiński.

Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Meningokoki występują w różnych odmianach, które fachowo określamy serogrupami. W Polsce najczęściej występują meningokoki należące do dwóch serogrup B i C, które stanowią przyczynę 90 proc. wszystkich zachorowań w Europie. Epidemie najczęściej wywołują meningokoki z grupy C. To one są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby menigokokowej, powodując sepsę, a co za tym idzie wiążą się z wysoką śmiertelnością. Meningokoki to bakterie, które przenoszą się m. in. drogą kropelkową. Szacuje się, że nawet zwykłe kichnięcie co piątego, młodego Polaka może rozsiewać te patogeny. (informacja ze strony http://www.meningokoki.info.pl/pl/meningokoki/228/)

Organizatorzy Konkursu Plastycznego dziękują dzieciom, nauczycielom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia, mając nadzieję, że wspólne działania prozdrowotne przyniosą wymierne efekty w zakresie kształtowania prawidłowych zachowań prozdrowotnych dzieci i młodzieży.