Lekcja historii na żywo

Minister Edukacji Narodowej objął honorowym patronatem projekt „Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo w każdej szkole”, który został przygotowany w związku z planowanym na koniec października oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

W naszej szkole w dniu 23 października 2014r. w bibliotece  odbyła się lekcja tolerancji. Uczniowie klasy VI b zapoznali się z 1000-letnią historią Żydów polskich i społeczności żydowskiej w Tarnobrzegu. Wstępem do zajęć były też materiały edukacyjne,  zamieszczone na stronie muzeum. Do realizacji tematu zajęć wykorzystano lekcję na żywo "Opowieść o Żydach polskich" przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W trakcie lekcji uczniowie  przenieśli  się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Lekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie dowiedzieli się m. in. co to jest bima, jakich przedmiotów używa się w czasie szabatu, ilu Warszawiaków przed II wojną światową było Żydami. Zadawali pytania organizatorom lekcji wykorzystując do tego Internet i komunikator Skype szukając odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania.

nauczycielka historii
Halina Paluch

Zapraszamy na film z lekcji w bibliotece